Wszystko co o tujach wiedzieć trzeba
Redakcja 30 października, 2022Dom i ogród ArticleTuje, nazywane również żywotnikami, to jedna z najczęściej wykorzystywanych roślin, które można spotkać na polskich ogrodach. Ile rosną tuje? Jak tak naprawdę się je pielęgnuje? Te pytania oraz wiele innych zadaje sobie ogromna ilość osób, która marzy o tym, aby tuje w końcu zapewniły im piękny, naturalny żywopłot.
Królowe żywopłotów
Zanim jednak będzie szukało się odpowiedzi na pytanie odnośnie tego, jak długo rosną tuje, czas na to, aby porozmawiać o ich sadzeniu. Kiedy można sobie na to pozwolić? Przez zdecydowaną większość roku. Od kwietnia do października. Potem kiedy ziemia zaczyna już zamarzać, lepiej sobie to odpuścić, ponieważ korzenie mogą nie przyjąć się w ziemi. Zamiast szukać odpowiedzi na pytanie, jak szybko rosną tuje, każda osoba będzie obserwować proces ich wysuszania.
Jeżeli chodzi o glebę, to tuja nie ma aż tak dużych wymagań. Można praktycznie sadzić ją wszędzie. Podczas ich sadzenia do ziemi, warto jednak wyposażyć się w agrowłókninę oraz korę. Agrowłóknina będzie zapobiegać wychodzeniu chwastów. Warto bowiem nadmienić, że żywotniki są w tym względzie bardzo wyczulone i ich obecność może im realnie zaszkodzić. Dlatego trzeba przeciwdziałać, dopóki jest taka możliwość. Kora z kolei pomaga zapobiec przed wysuszeniem się ziemi.
Jak szybko rosną tuje?
Ile rosną tuje na rok? Na obydwa pytania nie da się tak naprawdę odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Po pierwsze – wszystko zależne jest od wymagań właściciela żywotników. Dla niektórych metr wysokości to już będzie coś. Dla innych takie min. to dwa metry. Po drugie – do wyboru są różne odmiany tui. Taki czynnik należy również wziąć pod uwagę. Może lepiej znaleźć odpowiedź na pytanie – które tuje rosną najszybciej?
Wśród takich najszybszych gatunków wymienić można Brabant. On to w ciągu dziesięciu lat jest w stanie osiągnąć nawet 3,5 metra wysokości. Tuja Aureospicata w takim samym okresie czasu dochodzi „zaledwie” do wysokości maks. 3,4 m. Chociaż zdecydowana większość ma „jedyne” 3 m. Columna ma mniej więcej tyle samo wysokości. Trzeba jednak nadmienić, że jej pokrój jest zdecydowanie węższy, dlatego takie tuje trzeba sadzić od siebie w mniejszych odległościach.
Jak wysokie rosną tuje? Chcąc znaleźć dalej odpowiedź na to pytanie, jako przykład można wymienić żywotniki Smaragd. One to w ciągu dziesięciu lat dorastają zaledwie do 2,5 m wysokości. Ich gęstość sadzenia wynosi 50-60 cm. Bardzo podobnym wynikiem może pochwalić się Aurescens, którą należy jednak sadzić od siebie w odległości co 70 cm.
Chcąc znaleźć odpowiedź na pytanie, jak wysoko rosną tuje lub też w jak szybkim czasie to nastąpi, trzeba pamiętać o dwóch kwestiach. Odpowiedni wzrost tuj zależny jest od warunków uprawiania. W dobrym miejscu, z dedykowanym nawozem (jeżeli będzie taka potrzeba), regularnie podlewając. Czas wzrostu uzależniony jest również od wysokości, którą tuja będzie miała w dniu zakupu. Niektóre tuje mają już nawet 1,5 m wysokości, kiedy wynosi się je ze sklepu ogrodniczego. Całkiem możliwe, że dzięki temu nie trzeba będzie czekać owych dziesięciu lat, które zostały wspomniane powyżej.
Podlewanie i nawożenie tui
Nie da się powiedzieć, ile rosną tuje na rok. Można jednak co nieco wspomnieć o ich podlewaniu. Po to, aby upewnić się, że ziemia nie będzie sucha. W pierwszej kolejności nie można zapomnieć o tym, aby żywotniki podlewać zaraz po posadzeniu. I to dość solidnie. W szczególności, że w tym właśnie okresie ziemia może być bardzo sucha. Zdecydowana większość osób dokonuje tego na ogół w okresie letnich upałów. Później należy systematycznie sprawdzać, czy ziemia nie jest sucha. Jeżeli tak, trzeba działać. W okresie wiosennym i jesiennym podlewanie ziemi będzie nieco rzadsze – a to ze względu na panujące warunki atmosferyczne.
Równie ważną kwestią jest także nawożenie tui. Jak to powinno wyglądać? Wszystko zależne jest od tego, z jakim rodzajem specyfiku ma się tak naprawdę do czynienia. Przy każdym nawozie znaleźć można dokładną instrukcję obsługi, która odnosi się właśnie do tego tematu. Najlepiej jeżeli będzie to nawóz typowo dedykowany do tego typu roślin. Jeżeli w sklepie nie ma takiego preparatu, najlepiej wybrać naturalny, który dedykowany jest do iglaków lub ogólnie. Na pewno znaleźć się w nim powinna odpowiednia dawka minerałów. Pierwsza dawka nawozu powinna zostać podana wczesną wiosną. Kolejne – według rozpiski producenta.
Przycinanie tui
Żywotniki w roli żywopłotu spisują się naprawdę dobrze. Tym bardziej że naprawdę nie mają one żadnych specjalnych. Aby mogły one jednak nabrać odpowiedniej formy, należy zadbać o ich przycięcie. Jeżeli będzie się je wykonywało już od samego początku systematycznie, nikt nie powinien mieć z tym większych problemów.
Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w tujach znajdują się olejki, które mogą powodować podrażnienia skóry. Dlatego należy zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas zwyczajowej pielęgnacji tych roślin. Najlepiej, jeżeli ogrodnik będzie miał na sobie odpowiednie rękawice ochronne.
Często można spotkać się z opinią, że tuje są trujące. Po części jest to prawdą. W żywotnikach znaleźć można trujący tujon. Można jednak się uspokoić, ponieważ trzeba by zjeść bardzo dużą ilość gałązek, aby móc sobie samodzielnie zaszkodzić. Zresztą, czy ktoś chciałby spożywać tego typu gałązki? Nie trzeba również obawiać się samego zapachu tui, ponieważ ten nie jest w stanie nikomu zaszkodzić. Ze spokojem można więc podejść do sadzenia tui w swoim ogrodzie, jeżeli ktoś chciałby być pewny tego, że stanie się posiadaczem pięknego żywopłotu.
You may also like
Najnowsze artykuły
- Jak działa i dlaczego warto zainwestować w webasto w samochodzie
- Zakup nieruchomości na Malcie – przewodnik dla inwestorów i przyszłych właścicieli
- Jak wybrać najlepszą agencję SEO? Przewodnik dla początkujących firm szukających wsparcia w optymalizacji
- Sekrety pielęgnacji włosów kręconych: najlepsze kosmetyki i sprawdzone metody
- Bieszczady zimą: wyjątkowy urok gór i atrakcje poza sezonem
Najnowsze komentarze
O naszym portalu
Nasz portal wielotematyczny to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Oferujemy artykuły na tematy związane z rozwojem osobistym, sportem, technologią, modą, kulturą i wieloma innymi dziedzinami. Z nami poznasz nowe obszary i zyskasz wartościowe wskazówki.
Kategorie
- Biznes i finanse
- Budownictwo i architektura
- Dom i ogród
- Dzieci i rodzina
- Edukacja i nauka
- Elektronika i Internet
- Film i fotografia
- Inne
- Kulinaria
- Marketing i reklama
- Medycyna i zdrowie
- Moda i uroda
- Motoryzacja i transport
- Nieruchomości
- Praca
- Prawo
- Rozrywka
- Ślub, wesele, uroczystości
- Sport i rekreacja
- Technologia
- Turystyka i wypoczynek
Dodaj komentarz